Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa de membru asociatie sportiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa de membru asociatie sportiva

Buna ziua. Din nou va solicit ajutorul. Daca un club sportiv percepe o taxa de membru, se considera activitate economica? Ce inregistrari contabile efectueaza clubul si ce document elibereaza clubul pentru cotizatia de membru?

Va multumesc
Clubul sportiv constituit pe og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, actualizata, poate incasa cotizatie pentru membrii cu drept de vot in contul 7311 Venituri din cotizatiile si taxele de inscriere ale membrilor prin casa sau prin contul bancar. Acest venit nu e din activitati economice.
Daca aceasta cotizatie este perceputa lunar, nu este nicio problema, nu? (nu doar la inscriere) As avea nevoie de un draft, exemplu de chitanta/ document eliberat perivind cotizatia membrilor.
Va multumec.
Da. Cotizatia de membru se poate incasa lunar sau la trimestru, depinde cum hotarati (si la ce valoare) in cadrul adunarii generale pe baza de chitanta obisnuita (chitantier cumparat de la librariile cu imprimate tipizate) in care apare numele persoanei, valoarea si ce reprezinta acea valoare (cotizatie membru pentru luna sau lunile...).
Chitantele le treceti in registrul de casa.
george-neagu, moderator
Cu respect, va multumesc!