Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut de la o persoana fizica catre o asociatie ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut de la o persoana fizica catre o asociatie sportiva

am citit undeva ca trebuie facuta o dispozitie de incasare?cine o formuleaza si cum?pot gasi undeva un tipizat?dar pentru a se recupera banii,cum se procedeaza?
multumesc
O completeaza persoana care se ocupa cu caseria sau daca nu e o astfel de persoana (la cluburile mici) de catre reprezentantul clubului sau chiar contabilul. Il puteti achizitiona de la librariile care comercializeaza imprimate tipizate. Il gasiti sub forma de carnet.
Suma trebuie sa fie din partea unui membru al clubului si reprezinta o suma de bani pusa la dispozitie temporar pentru nevoile de numerar ale clubului. Aveti informatii la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
Asociatia sportiva trebuie sa incheie cu persoana fizica un contract de imprumut in care se mentioneaza termenul de rambursare al sumei, iar pentru suma incasata se taie chitanta, nu dispozitie de incasare.
multumesc amandurora,dar...sunt amandoua variantele valabile sau doar una?suntem o asoc. mica si unul din membri vrea sa imprumute asoc.!
La care din variante va referiti?