Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un cetatean israelian

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: este vorba de un cetatean israelian, care are o viza D/AS si in curand ii va expira. Am facut procedurile pt obtinerea permisului demunca, asteptam acum...Pentru obtinerea rezidentei...de ce acte este nevoie?

Mentionez ca cetateanul respectiv are un contract de munca cu o firma din Singapore, iar aceasta firma are un contract de servicii cu firma romaneasca si mai exista o delegatie pt cetateanul strain la firma romaneasca.

Multumesc anticipat!
Acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un cetatean israelian :
i. Membrii de familie:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. act de stare civilă care atestă căsătoria/dovada legăturii de rudenie;
d. certificatul de înregistrare al cetăţeanului UE;
e. dovada mijloacelor de întreţinere;
f. dovada asigurării de sănătate;
g. taxe.

ii. Parteneri şi persoane aflate în întreţinere:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. documente care atestă aceste calităţi;
d. certificatul de înregistrare al cetăţeanului UE;
e. dovada mijloacelor de întreţinere;
f. dovada asigurării de sănătate;
g. taxe.

Pentru rezidenta permanenta:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. cartea de rezidenţă în original şi copie;
d. acte şi documente care să facă dovada îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege cu privire la legalitatea şi continuitatea rezidenţei, în vederea obţinerii dreptului de rezidenţă permanentă;
e. taxe.
freeelis a scris:

Acte necesare pentru obtinerea rezidentei de catre un cetatean israelian :
i. Membrii de familie:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. act de stare civilă care atestă căsătoria/dovada legăturii de rudenie;
d. certificatul de înregistrare al cetăţeanului UE;
e. dovada mijloacelor de întreţinere;
f. dovada asigurării de sănătate;
g. taxe.

ii. Parteneri şi persoane aflate în întreţinere:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. documente care atestă aceste calităţi;
d. certificatul de înregistrare al cetăţeanului UE;
e. dovada mijloacelor de întreţinere;
f. dovada asigurării de sănătate;
g. taxe.

Pentru rezidenta permanenta:
a. cerere tip;
b. paşaportul valabil în original şi copie;
c. cartea de rezidenţă în original şi copie;
d. acte şi documente care să facă dovada îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege cu privire la legalitatea şi continuitatea rezidenţei, în vederea obţinerii dreptului de rezidenţă permanentă;
e. taxe.

Buna ziua,

Am o intrebare asemanatoare insa este vorba de un cetatean al UE - Italian. Prietenul meu se va muta in Romania peste o luna de zile, avem deja un angajator pentru el, in momentul in care vine incepem demersul in vederea semnarii contractului de munca. Am inteles ca printre altele trebuie sa faca dovada rezidentei aici, imi puteti spune va rog care sunt pasii de urmat in vederea obtinerii rezidentei in Romania, ce acte sunt necesare in acest sens? In Romania a mai fost doar in calitate de turist.

Va multumesc,
Catalina
Un cetăţean al Uniunii, deci şi un cetăţean român, poate rămâne pentru o perioadă mai mare de 3 luni pe teritoriul unui alt stat membru, dacă îndeplineşte una dintre următoarele condiţii:
- este angajat sau desfăşoară o activitate independentă;
- are suficiente resurse şi asigurare medicală, astfel încât să nu devină o povară pentru serviciile sociale ale ţării în care doreşte să rezideze (nu este stabilit un cuantum minim, dar se vor lua în considerare situaţia personală a cetăţeanului în cauză);
- este înscris într-o instituţie de învăţământ sau de instruire vocaţională sau este student şi are o asigurare medicală şi asigură autorităţile naţionale ale statului în care vrea să rezideze, printr-o declaraţie sau prin mijloace echivalente, că nu va deveni o povară pentru serviciile sociale ale statului în cauză;
- este membru al familiei unui cetăţean al Uniunii, chiar dacă nu are cetăţenia unui stat membru, şi călătoreşte împreună cu acesta, cu îndeplinirea uneia dintre condiţiile prevăzute la punctele de mai sus.

Fiind cetatean al unui stat din Uniunea Europeana sau din Spatiul Economic European si dorind sa stea mai mult de 90 de zile pe teritoriul Romaniei, atunci trebuie sa inregistreze rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuieste.
Pentru obtinerea certificatului de inregistrare trebuie sa prezentati, la formatiunile teritoriale ale ORI din judetul in care locuiti, o serie de documente, in functie de scopul sederii in Romania. Certificatul de inregistrare se emite in aceeasi zi si este valabil pentru o perioada nedeterminata.
Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului, de mare folos in momentul de fata ;-).