Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... depunerea acte rezidenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

depunerea acte rezidenta

buna ziua!.Unde se intocmeste dorasul pentru obtinerea rezidentei de catre o persoana straina si unde se depune dosarul(mai precis unde trebuie sa fie el prezent neaparat).Va multumesc anticipat
Cine este cel care cere rezidenta?
Este cetatean non-UE sau UE/SEE?
Cu ce viza a intrat in tara?

În functie de cele de mai sus se aplica o procedura sau alta.

domnul este cetatean italian si doreste o rezidenta in romania pentru a inmatricula un autovehicul pe numele sau.Va multumesc
Certificatul de inregistrare se emite de catre Oficiul Roman pentru Imigrari din orasul in care domnul isi are rezidenta. Va trebui sa aduca dovezi in legatura cu scopul sederii in Romania (desfasoara activitati dependente/ independente, este administrator la o societate din Romania etc.) Accesati site-ul ORI pentru mai multe informatii.
Problema este ca persoana nu prea poate sa vina in romania intocmirea rezidentei nu se poate realiza printr;o procura sau alt act..va multumesc tuturor
Pai vrea sa aiba rezidenta in Romania dar nu rezideaza in Romania?

1. Cetatenii din statele UE/SEE – pentru obtinerea certificatului de inregistrare depuneti urmatoarele documente, in functie de scop:

1.2. Rezidenta in baza mijloacelor de intretinere
a) cerere tip;
b) carte de identitate sau pasaport (original si copie);
c) dovada mijloacelor de intretinere;
d) dovada asigurarii de sanatate;
e) taxe.