Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Depozit - punct de lucru?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Depozit - punct de lucru?

Am inchiriat un depozit unde nu am nici un angajat, doar depozitez marfa. Trebuie sa-l declar ca punct de lucru? Care este reglementarea legislativa?
Orice locatie in care soc. are activitate trebuie declarat ca punct de lucru...
Dar ai grija e sabie cu 2 taisuri:
1. Daca nu-l declari si te descopera....amenzi cat nu poti duce
2. Daca-l declari, conf. L 333/2003 trebuie sa-i asiguri paza

Deci...gandeste-te cum iti este mai bine
MULTUMESC.
Ce hartii sunt necesare sa declari un astfel de depozit. Daca paza este asigurata de cei care l-au inchiriat, de proprietar mai trebuie eu sa-mi fac griji cu asta.
Poti sa declari depozitul retroactiv, pentru perioada de la data inchirierii si pana in prezent.
Foarte simplu,autorizezi 6312 Cod Caen care spune ca aceasta clasa include exploatarea spatiilor de depozitare pentru toate tipurile de marfuri: depozite generale,silozuri de cereale,depozite frigorifice.In aceasta clasa se include si depozitarea masei lemnoase si a produselor din lemn;a petrolului si a produselor petroliere.Autorizezi si 6311-Manipulari,daca incarci si descarci marfuri de orice tip.