Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref. la salariile bugetarlor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref. la salariile bugetarlor

Daca un bugetar trece in cursul anului 2012 la o alta treapta de vechime, la ce salariu se calculeaza sporul de vechime tinand cont ca in anul 2012 sporul de vechime s-a inclus in salariu si s-a calculat la sal. dec. 2009?
multumesc.
Art. 6,Legea 283/2011;
(1) In anul 2012, avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca se face prin incadrarea in clasele de salarizare corespunzatoare vechimii in munca dobandite, prevazute la art. 11 alin. (3) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, personalul beneficiind de o majorare a salariului de baza avut, corespunzator numarului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea sus-mentionata, fara acordarea salariului corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare

In concluzie,la salariul de baza avut la data avansarii ,se aplica o majorare egala cu produsul dintre 2,5 si nr. de clase de salarizare suplimentare succesive .