Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul spor vechime

cum se calculeaza sporul de vechime pentru un salariat la care i se modifica transa de vechime dupa noua lege in anul 2001
Banuiesc ca vreti sa spuneti 2011?...

LEGE nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice

ART. 6
(1) În anul 2011, avansarea personalului încadrat pe funcţii de execuţie în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se face prin încadrarea în clasele de salarizare corespunzătoare vechimii în muncă dobândite, prevăzute la art. 11 alin. (3) din legea-cadru, personalul beneficiind de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător numărului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru, fără acordarea salariului corespunzător coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare.
(2) În anul 2011, pentru personalul de conducere se aplică în mod corespunzător prevederile alin. (1).

LEGE-CADRU nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

ART. 10 (5) Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5% din salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia lunară de încadrare, utilizându-se rotunjirea la a doua zecimală a coeficienţilor de ierarhizare aferenţi claselor de salarizare.