Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFP

Pentru o persoana care are spor cfp incepand din februarie 2012, tot 25%?
Sporul de exercitare a vizei de CFPP era de 25 % conform Ordonantei 119/1999.
Cadrul legal pentru stabilirea sporului de viza : Legea 284/2010, legea 285/2010, legea 283/2011

Potrivit prevederilor Legii 284/2010(M.Of.877/2010), art.20, alin 4:
[ link extern ]
"Pentru persoanele care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, salariul de bază deţinut se majorează cu 4 clase de salarizare succesive suplimentare"

Pentru cei care exercita activitatea de CFP Incepand cu 2011 se aplica prevederile Legii 285/2010(M.Of.878/2010), art 6, alin 4 :
[ link extern ]
" Personalul care, în cursul anului 2011, desfăşoară activităţi noi care presupun, potrivit legii-cadru, acordarea unor clase de salarizare succesive celei deţinute pentru funcţia respectivă beneficiază de o majorare a salariului de bază, respectiv a soldei/salariului de funcţie, corespunzător numărului de clase de salarizare suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru( L.284/2010)".

"(5)Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5 % din salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia lunară de încadrare, utilizându-se rotunjirea la a doua zecimală a coeficienţilor de ierarhizare aferenţi claselor de salarizare"

Conform Legii 283/2011(M.Of. 887/2011)
[ link extern ]
5.
"(3) Personalul care, în cursul anului 2012, desfăşoară activităţi noi care presupun, potrivit Legii-cadru nr. 284/2010, cu modificările ulterioare, acordarea unor clase de salarizare succesive celei deţinute pentru funcţia respectivă beneficiază de o majorare a salariului de bază, respectiv a soldei/salariului de funcţie, corespunzător numărului de clase de salarizare suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea sus-menţionată"

Clase de salarizare acordate pentru activitatea de CFP=4
Procent de crestere dintre 2 clase =2,5%
Deci cresterea este de 2,5%*4=10% aplicata la salariul de baza

carmen01011958, moderator
pentru cei care au CFP din noiembrie 2009, va ramane acelasi procent de 25% si in 2012?