Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea sporului de viza cfp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea sporului de viza cfp

Suntem institutie de stat careia nu i se aplica legea salarizarii.
Intrebarea este ce spor acordam persoanelor care acorda viza cfp?
Care este cuantumul stabilit prin legea salarizarii (stiu art. 20 din aceasta lege insa nu stiu practic cat se acorda).
Cum ma sfatuiti sa fac?
Acordarea sporului de viza pentru persoanele desemnate sa efectueze controlul financiar preventiv propriu era de 25 % aplicat la salariul de baza brut lunar - conform art 9 alin 7 din Ord 119/1999 republicata . Dar acest aliniat a fost abrogat de Legea 284/2010
conform Legii 284/2010, art.20, alin (4) Pentru persoanele care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, salariul de bază deţinut se majorează cu 4 clase de salarizare succesive suplimentare.
Legea 285/2010 la art 6 alin (4) prevede - (4) Personalul care, în cursul anului 2011, desfăşoară activităţi noi care presupun, potrivit legii-cadru, acordarea unor clase de salarizare succesive celei deţinute pentru funcţia respectivă beneficiază de o majorare a salariului de bază, respectiv a soldei/salariului de funcţie, corespunzător numărului de clase de salarizare suplimentare multiplicat cu procentul stabilit la art. 10 alin. (5) din legea-cadru.
Asadar, salariul va fi majorat cu 2,5 x 4 = 10%