Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie KOSOVO
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie KOSOVO

Am nevoie urgent de ajutorul dvs. Rog pe cei care stiu sa-mi spuna ce stampile trebuiesc aplicate pe certificatul de nastere si pe adeverinta de cutuma a unui cetatean din Kosovo si care sunt institutiile din Kosovo care aplica stampilele respective. Stiu doar ca sunt 2 institutii. Multumesc!
Asta e, cred ca trebuie supralegalizate de ONU. Mai mult ca sigur. Asta inseamna ca trebuie ca cetateanul sa se intoarca in Kosovo ca la noi nu are cine sa-l ajute, neavand ambasada sau consulat. Cred ca asta e raspunsul -ONU. Multumesc!
Pai intrebati-l daca nu are si cetatenia sarba sau albaneza, ca inainte de 2007 trebuia sa aiba cetatenia vreunui stat si poate ca intre timp nu a renuntat la ea.

Am trimis un e-mail la un prieten din MAE pe care l-am intrebat despre situatie, daca imi raspunde voi lasa un mesaj aici.
Alexandru Munteanu, Avocat
L-am intrebat dar sustine ca vrea doar kosovar, nu vrea sa se recunoasca drept sarb. Si actele lui sunt din Kosovo de la Pristina. O sa sun maine la ambasada Serbiei sa vedem ce ne spun, daca raspund.
Daca vrea sa se casatoreasca drept cetatean kosovar poate merge in Ungaria sau Bulgaria.
Da, dar lui i s-a pus pata pe o romanca de la noi, si chipurile vrea sa o ia de navasta tocmai in oraselul meu, ce sa-i faci, unde e vorba de dragoste(daca o fii dragoste):-/...ce sa mai zic? De ce sa nu am eu de lucru nu?=D>