Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se poate emite chitanta, de catre o factura persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se poate emite chitanta, de catre o factura persoana fizica catre persoana juridica?

sal, am gresit titlul scuze, as dori sa aflu va rog daca o persoana fizica este obligata prin lege conform unui contract incheiat intre: persoana fizica cu una juridica, sa emita chitanta pentru plata chiriei unui spatiu.
dulap_79, utilizator
pai cum ar putea o pf sa emita chitanta catre un sc????? se face un contract de chirie la admin financiara si se plateste......
Nu este obligată. Chiria se plăteşte conform contractului.
multumesc......sunt pentru prima data administrator intr-o firma si nu ma pricep........deci daca contractul este inregistrat la financiar p.f,.....aceasta nu este obligata sa emita factura?
pentru ca plateste impozit la financiar? am inteles bine? multumesc inca odata
intrebarea este: vrei tu factura sau vrei ca pf sa fie ok??? dpdv legal o pf nu are cum sa iti faca tie factura cu chitanta. daca pf se inregistreaza la admin fiscala tu poti sa iti deduci acea cheltuiala.....daca nu se inregistreaza tu nu deduci nimic dar chiria o platesti lui.
daca p.f nu poate emite chitanta cum ca a incasat chiria atunci ce poate sa-mi dea ca sa ma scad in contabilitate?
dulap_79, utilizator