avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se poate emite chitanta, de catre o factura persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se poate emite chitanta, de catre o factura persoana fizica catre persoana juridica?

sal, am gresit titlul scuze, as dori sa aflu va rog daca o persoana fizica este obligata prin lege conform unui contract incheiat intre: persoana fizica cu una juridica, sa emita chitanta pentru plata chiriei unui spatiu.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
dulap_79, utilizator
Cel mai recent răspuns: dulap_79 , utilizator 21:12, 6 Februarie 2012
nu doresc ca p.f sa fie ok,vreau sa ma asigur eu ca nu vine si imi mai cere ceva dupa un timp
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
dulap_79, utilizator
Trimiteţi banii prin mandat poştal, aşa aveţi dovadă ca i.a iîncasat şi nu vă poate pretinde să mai plătiţi odată.
Buna seara,

Exista varianta dispozitiei de casierie. Societatea (ptr a justifica plata respectiva) va intocmi dispozitie de plata catre persoana fizica pe care o va inregistra in evidentele contabile.
MULTUMESC DIN SUFLET,O SEARA BUNA

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract prestare servicii Brokeru22 Brokeru22 O persoana fizica(care nu poate emite factura/chitanta) incheie un contract cu o societate comerciala. In contract este trecuta suma ce o va plati societatea ... (vezi toată discuția)
Cum se cumpara un utilaj de la o persoana fizica de catre o persoana juridica cristy2011 cristy2011 Ce acte se intocmesc pentru achizitionarea unui utilaj de la o persoana fizica,eu fiind persoana juridica si cum se inregistreaza in contabilitate?Se face ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat imobil adriana__b adriana__b Se poate incheia un contract de comodat in cazul urmator? O persoana (locatar) a incheiat un contract de inchiriere cu o societate (locator) pentru un ... (vezi toată discuția)