Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se poate emite chitanta, de catre o factura persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se poate emite chitanta, de catre o factura persoana fizica catre persoana juridica?

sal, am gresit titlul scuze, as dori sa aflu va rog daca o persoana fizica este obligata prin lege conform unui contract incheiat intre: persoana fizica cu una juridica, sa emita chitanta pentru plata chiriei unui spatiu.
dulap_79, utilizator
nu doresc ca p.f sa fie ok,vreau sa ma asigur eu ca nu vine si imi mai cere ceva dupa un timp
dulap_79, utilizator
Trimiteţi banii prin mandat poştal, aşa aveţi dovadă ca i.a iîncasat şi nu vă poate pretinde să mai plătiţi odată.
Buna seara,

Exista varianta dispozitiei de casierie. Societatea (ptr a justifica plata respectiva) va intocmi dispozitie de plata catre persoana fizica pe care o va inregistra in evidentele contabile.
MULTUMESC DIN SUFLET,O SEARA BUNA