Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... calcul amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

calcul amortizare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu perioada de amortizare pentru un laptop - 1939 lei tva inclus. Unde pot gasi catalogul de amortizare a mijloacelor fixe?
Va multumesc!
Buna seara,

Pentru a fi considerat mijloc fix (desi are durata de viata mai mare de 1 an) valoarea de achizite trebuie sa fie de min 1800 lei (valoarea de achizitie este valoarea fara tva).
Deci, il considerati obiect de inventar si il dati pe cheltuiala in momentul achizionarii.
Nu stiu cum sa atasez aici un document, dar as putea sa va dau eu catalogul de amortizare
Multumesc pentru raspuns! Il inregistrez la valoarea cu tva in RJIP?
Multumesc mult pentru link!