avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... calcul amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

calcul amortizare

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu perioada de amortizare pentru un laptop - 1939 lei tva inclus. Unde pot gasi catalogul de amortizare a mijloacelor fixe?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marius Jeler Intreprindere Individuala , Consultant resurse umane 20:18, 6 Februarie 2012
Buna seara,

Pentru a fi considerat mijloc fix (desi are durata de viata mai mare de 1 an) valoarea de achizite trebuie sa fie de min 1800 lei (valoarea de achizitie este valoarea fara tva).
Deci, il considerati obiect de inventar si il dati pe cheltuiala in momentul achizionarii.
Nu stiu cum sa atasez aici un document, dar as putea sa va dau eu catalogul de amortizare
Multumesc pentru raspuns! Il inregistrez la valoarea cu tva in RJIP?
Multumesc mult pentru link!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transpunere in registre a mijloacelor fixe big_bughy big_bughy Buna ziua, E primul an cand trebuie sa fac singur lucrul asta si sunt unele lucruri pe care nu le inteleg. Cum voi trece mijloacele fixe (valoare ... (vezi toată discuția)
Amortizare birotica cristian_conea cristian_conea Care sunt conditiile pt.a se calcula amortizare pt. niste articole de birotica (am citit undeva ca trebuie sa aibe o valoare de peste 1800 lei). Sunt titular ... (vezi toată discuția)
Cum incadrez: obiect de inventar sau mijloc fix? mmanu mmanu am cumparat un laptop, valoare 1400 lei cu tva, il incadrez la obiecte de inventar dupa valoare? sau la mijloace fixe? eu lucrez mult cu calculatorul, s-ar ... (vezi toată discuția)