Forum Discuţii juridice Traduceri Referitor la prestarea serviciilor de interpretariat ...
Discuție deschisă în Traduceri

Referitor la prestarea serviciilor de interpretariat pentru Poliþie, Tribunal, etc.

Buna dimineata!
Sunt traducator autorizat de Ministerul Justitiei, cu statut de PFA. As dori sa stiu care este limita in a refuza un interpretariat la Politie sau Tribunal. Trebuie sa fim disponibili indiferent de ora? O scutire medicala ar fi suficienta pentru a justifica un refuz?
V-as fi recunoscatoare daca imi puteti indica articolul din lege care stipuleaza clar ceea ce ma intereseaza,
Va multumesc anticipat si numai bine!
Legea 178/1997 precizeaza ca in cazul a 2 refuzuri nejustificate/an se poate cere incetarea autorizatiei de catre Ministerul Justitiei. In conditiile in care depuneti o scutire medicala pentru a justifica absenta dvs.la cererea de interpretariat, acestia vor lua act si vor decide cat de justificat este temeiul.
Parerea mea personala este ca nu veti avea probleme daca absenta dvs. se datoreaza problemelor medicale.
Regulamentul din 27 iulie 2005 de aplicare a Legii nr. 178/1997
Art. 4. -
(1) ....
(2) Traducatorii si interpretii autorizati sunt obligati sa raspunda la solicitarile instantelor judecatoresti si ale organelor de urmarire penala. Absenta nejustificata la doua solicitari in termen de un an atrage incetarea calitatii de traducator si interpret.

[ link extern ]
Din pacate, multe dintre asemenea aspecte nu sunt clar stipulate in lege.
L.C.
Da, in mod sigur daca sunteti bolnava si dovediti cu adeverinta medicala nu puteti avea probleme juridice.