avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Activare firma la ANAF si ONRC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Activare firma la ANAF si ONRC

O firma a fost declarata inactiva de catre ANAF si ONRC in anul 2009. Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru activarea firmei dpdv fiscal si juridic?

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 11:53, 7 Februarie 2012
La reluarea activităţii:

- Declaraţia-tip pe propria răspundere privind autorizarea funcţionării
- Hotararea AGA cu privire la anularea suspendarii si reluarea activitatii
- Certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii
- Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
- Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale – taxe de registru si tariful de publicare în
M.O partea IV.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere societate comerciala tudor dan serban tudor dan serban As dori sa reactivez o societate comerciala pe care am suspendat-o in urma cu un an.Care sunt pasii ce trebuiesc urmati? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Firma noua rodica11 rodica11 am deja o firma (magazin mixt) care are datorii la stat;cum pot sa ii suspend activitatea si sa-mi fac alta firma? (vezi toată discuția)
Desfiintare srl zenitnove zenitnove care sunt pasii si ce documente sunt necesare prentru a inchide o societete ...SRL....fara nici un fel de datorii ???? (vezi toată discuția)