Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Activare firma la ANAF si ONRC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Activare firma la ANAF si ONRC

O firma a fost declarata inactiva de catre ANAF si ONRC in anul 2009. Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru activarea firmei dpdv fiscal si juridic?

Multumesc!

La reluarea activităţii:

- Declaraţia-tip pe propria răspundere privind autorizarea funcţionării
- Hotararea AGA cu privire la anularea suspendarii si reluarea activitatii
- Certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii
- Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
- Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale – taxe de registru si tariful de publicare în
M.O partea IV.