Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru evenimente deosebite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru evenimente deosebite

Exista o lege care mentioneaza zilele libere platite pentru evenimente familiare deosebite? Conform art 147 din Codul Muncii, evenimentele familiare deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin LEGE, contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. Daca nu exista regulament intern si prin contractul colectiv de munca aplicabil nu au fost stabilite zile libere pt evenimente deosebite , exista o lege care sa oblige acordarea acestor zile?
Am vazut ca legea 62 din mai 2011 abroga legea 130/1996. Ce este de facut ca noi angajatii sa beneficiem de acele zile libere?...
Exista HG nr.250/1992 care este aplicabila sectorului bugetar ... in sectorul privat , angajatorul poate decide acordarea de zile libere platite pentru evenimente familiare deosebite si printr-o decizie , ulterior adoptarii acesteia aceste drepturi pot fi incluse in reg.intern al angajatorului ....