avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1282 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Prescriptie fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Prescriptie fiscala

Care este termenul de prescriptie al obligatiilor fiscale?
Daca eu am de recuperat o suma de bani - retinuta abuziv de administratia fiscala - in cat timp pot solicita restituirea ei? se aplica acelasi termen de prescriptie ca si la sumele de bani datorate ca si obligatie fiscala?
Daca se poate, va rog sa-mi indicati actul normativ - articolul respectiv - imi bat capul in codul fiscal si de procedura fiscala si nu ma lamuresc, am inteles doar ca obligatiile fiscale datorate se prescrie in cinci ani ....
va multumesc
Cel mai recent răspuns: gyoni8 , utilizator 18:54, 7 Februarie 2012
5 ani incepand cu 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta - art. 91 alin. 1 si 2 Cod procedura fiscala.
lucian huzum a scris:

5 ani incepand cu 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta - art. 91 alin. 1 si 2 Cod procedura fiscala.


va multumesc!

Daca eu am de recuperat o suma de bani - retinuta abuziv de administratia fiscala - in cat timp pot solicita restituirea ei? se aplica acelasi termen de prescriptie ca si la sumele de bani datorate ca si obligatie fiscala?


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Este tot 5 ani, asa cum v-am precizat anterior. A se vedea in acest sens si Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1899 din 2004, cap. 1, pct. 3. "(1) Cererea de restituire trebuie să fie depusă în cadrul termenului legal de prescripţie a dreptului de a cere restituirea, respectiv în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la restituire, să cuprindă codul de înregistrare fiscală a contribuabilului, suma şi natura creanţei solicitate a fi restituită, precum şi documentele necesare din care să rezulte că aceasta nu este datorată la buget."
Termenul de solutionare a cererii de restituire 45 zile de la data depunerii documentatiei complete.
gyoni8 a scris:

va multumesc!

Daca eu am de recuperat o suma de bani - retinuta abuziv de administratia fiscala - in cat timp pot solicita restituirea ei? se aplica acelasi termen de prescriptie ca si la sumele de bani datorate ca si obligatie fiscala?



Depinde ce intelegeti prin abuziv si care a fost actul prin care aceasta a fost retinuta. Daca este vorba de sume in baza unei decizii de impunere sau alt act adtiv, acesta trebuia contestat in termenul prevazut pt astfel de contestatii. Daca nu s-a efectuat contestatia, atunci inseamna ca ati fost de acord cu acea suma, nemaiputind solicita restituirea ei.

Trebuie vazut in primul rind care a fost documentul in baza caruia s-a facut retinerea si care sint caile de atac asupra acestui act.
Puteti sa solicitati restituirea sumelor numai daca sinteti indreptatit sa o faceti.
Ultima modificare: Marți, 7 Februarie 2012
t.simona, utilizator
t.simona a scris:

gyoni8 a scris:

va multumesc!

Daca eu am de recuperat o suma de bani - retinuta abuziv de administratia fiscala - in cat timp pot solicita restituirea ei? se aplica acelasi termen de prescriptie ca si la sumele de bani datorate ca si obligatie fiscala?



Depinde ce intelegeti prin abuziv si care a fost actul prin care aceasta a fost retinuta. Daca este vorba de sume in baza unei decizii de impunere sau alt act adtiv, acesta trebuia contestat in termenul prevazut pt astfel de contestatii. Daca nu s-a efectuat contestatia, atunci inseamna ca ati fost de acord cu acea suma, nemaiputind solicita restituirea ei.

Trebuie vazut in primul rind care a fost documentul in baza caruia s-a facut retinerea si care sint caile de atac asupra acestui act.
Puteti sa solicitati restituirea sumelor numai daca sinteti indreptatit sa o faceti.


dl. Huzum imi daduse sperante, dumneavoastra mi le-ati naruit ....
Oricum va multumesc amandoura!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punct de lucru radiat adriana_p adriana_p Buna ziua Am avut un punct de lucru deschis la Busteni,care ulterior a fost radiat in august. Pentru acest punct de lucru se achita impozitul pe salarii ... (vezi toată discuția)
Taxa auto cristyan cristyan Am platit taxa auto pe data de 08.07.2008 in Campulung Arges Vreau sa recuperez taxa si nu stiu daca mai pot (au trecut 3 ani). Daca da imi puteti da detalii ... (vezi toată discuția)
Incasare abuziva impozit elyn elyn In anul 2007 am avut nevoie de un Certificat Fiscal de la Administratia Financiara sect.2 pentru incheierea unui act notarial. Angajatul de la Administratia ... (vezi toată discuția)