Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie incetare CIM - pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie incetare CIM - pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Va rog ajutor in urmatorul caz: avem un angajat, care a solicitat desfacerea contractului individual de munca pentru pensie de varsta incepand cu data de azi.
Angajatul a lucrat pana azi, decizie pentru pensie limita varsa a fost comunicata la data de 27.12.2011 si beneficieaza de drepturi incepand cu data de 10.10.2011.
Avand in vedere prevederile art. 56 (1) c. contractul individual de munca inceteaza de drept "la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta" cu ce data sa desfacem CIM-ul?
Multumesc,
H.
Avand in vedere prevederile art.56 alin.1 lit.c C.mun., c.i.m. era incetat de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ..

In spea, c.i.m. va inceta in baza art.55 lit.b C.mun. , astazi ..
Multumesc =D>:)