Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin

Buna ziua!
pate este cineva care ma poate indruma in problema pe care o relatez in continuare

Cum depun CERERE DE INVESTIRE CU FORMULA EXECUTORIE a unui BO emis de catre o societate din Vaslui, locul emiterii Vaslui 05.01.2011, locul platii Vaslui 10.04.2011, in valoare de 7000 lui SC XXXX SRL- iasi , avalizat de catre administratorul societatatii C L din Vaslui pentru SC XXXX SRL -iasi , dar
SC XXXX SRL -iasi la girat in data de 01.04.2011 societatii noastre tot din iasi
in data scadentii mi- a dat refuz la plata.
va multumesc pentru intelegere si ajutor.
cu respect Raluca
Cererea de investire o veti depune dumneavoastra, instanta competenta fiind cea de la locul platii, adica Judecatoria Vaslui.
Dupa investire, veti solicita executorului judecatoresc, executarea silita atat a societatii emitente cat si a avalistului.
Succes.
Cons.jr. Mihail Hritcu
E posibil sa intampin situatia in care societatea emitenta sa fi virat bani societatii SC XXXX SRL -iasi care a girat BO societatii noastre dupa refuzul la plata?