Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita imobil ipotecat la alta banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita imobil ipotecat la alta banca

am un credit restant la o banca de un an.am primit instiintare de executare silita.mentionez ca detin casa ,dar ea este ipotecata la un alt credit la alta banca(la care sunt cu ratele la zi) si sunt salariat.Banca la care sunt restant poate sa ma execute cu casa girata partea cealalta?daca da ce pot face?
banca va va pune mai intai o poprire pe salariu ca e mai simplu sa isi recupereze suma
Da, poate.

ce puteti face? sa va platiti creditul restant.

Succes!
pt imobil nu va pot executa avand in vedere ca exista o ipoteca infiintata pt alta banca.in schimb va pot face poprire pe salariu.
daca sotia e in prenatal apoi o sa fie in con.de ingrijire i se poate face poprire pe salariu
ladyblue71 a scris:

pt imobil nu va pot executa avand in vedere ca exista o ipoteca infiintata pt alta banca.in schimb va pot face poprire pe salariu.

Acest mesaj eronat continua sa apara pe forum. Este complet fals. Creditorul ipiotecar are doar un drept de preferinta la distribuirea sumelor, fara de creditorii chirografari, este singurul avantaj al ipotecii. Puneti-va oameni buni pe citit si mai lasati aruncarile de pareri neavizate.

Este adevarat ca cel mai adesea pentru chirografar nu ramane nimic la distribuire, dar asta nu inseamna ca nu poate executa silit bunul respectiv.

daca sotia e in prenatal apoi o sa fie in con.de ingrijire i se poate face poprire pe salariu

Nu, indemnizatia primita de mama in concediul postnatal nu poate fi urmarita silit prin poprire.
ContSters214341, utilizator