Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita imobil ipotecat la alta banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita imobil ipotecat la alta banca

am un credit restant la o banca de un an.am primit instiintare de executare silita.mentionez ca detin casa ,dar ea este ipotecata la un alt credit la alta banca(la care sunt cu ratele la zi) si sunt salariat.Banca la care sunt restant poate sa ma execute cu casa girata partea cealalta?daca da ce pot face?
Da, cum a spus cel de deasupra mea, se poate executa imobilul, nu conteaza ca sunteti cu ratele la zi la creditul cu ipoteca. Doar ca ei se vor indestula primii. Adica, fara termeni juridici, se va vinde imobilul, cel care are ipoteca de rang 1 isi va lua banii integral si din ce ramane va lua celalalt sau ceilalti creditori. Chiar am avut o speta similara, cineva cu o ipoteca de rang 1 la un ifn, executat de o companie de telefonie mobila pe acelasi imobil. In acea speta s-a rezolvat altfel pentru ca debitorul a platit datoria catre firma de telefonie + restul cheltuielilor, ca sa nu fie obligat sa vanda apartamentul, dar in caz contrar era obligat sa o faca.
gi-jane2, moderator