Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Oferta contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Oferta contract

Un SRL primeste o oferta care are ca obiect: jucarii de Craciun si anume [Editat] la pretul de 20 usd buc,ordinele de cumparare se pot lansa prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.Srl-ul raspunde conform indicatiilor prin scrisoare recomandata si arata ca doreste sa cumpere 10 000 buc din fiecare produs.La doua zile dupa depunerea scrisorii la posta,descopera in magazine jucarii de acelasi fel la pret apropiat de cel care il va plati el,dar adaugand costurile de transport este posibil sa iasa in pierdere.Astfel transmite un fax prin care renunta la comanda,care ajunge la destinatie inainte scrisorii recomandate ,dar cu toate acestea primeste o factura de 400 000 usd reprezentand contravaloarea jucariilor si 3000 usd costuri de livrare.Ce poate face SRL-ul nostru in aceasta situatie?multumesc

[Moderator: conform regulamentului formului este interzisa reclama comerciala fara acordul administratorului. Va multumim]
Lucian Huzum, Consilier juridic
daca retragerea acceptarii a ajuns inaintea acceptarii dvs prin posta,cred ca aveti sanse de castig.Probabil veti ajunge la un litigiu sau la o mediere.
~ Conținut șters la cerere ~
Imi cer scuze,SRL-ul a primit o scrisoare prin care respectiva societate arata ca are disponibile respectivele produse in cadrul unei promotii speciale pentru romania
~ Conținut șters la cerere ~
Ce pot sau ce ar trebui sa fac in situatia de fata ca SRL?