Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sfaturi si indrumari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sfaturi si indrumari

Dupa sesizarile facute administratorul nu a mai aparut.
Acum vecinii au inceput sa fie convinsi ca nu administratorul nu a fost in regula.Presedintele e mutat din bloc de mult timp dar nu am stiuit ca a vandut. cenzor loa fel.
Acum ca am hotarat sa ne implicam si locatarii spun ca eu sau sotul sa fie presedinte ca noi l-am facut sa plece pe administrator.
Culmea e ca presedintele lua salariu sau asa afisa administratorul.
Am gasit un administrator dar e in varta si face doar calcule(asa a spus la sedinta) si ceruse800 lei.Nu se pricepe la contracte si am dedus noi la mai multe asa ca inca cautam

Cum facem cu femeia de servici care era la negru.
Avem actele de infiintare a asociatiei le avem.
Unde trebuie sa merg ce declaratii trebuie sa depun sa fac totul legal?
De unde ne apucam?
Unde trebuie sa le fac contract de munca si cui?
Eu ma pricep sa fac calculele care le are lista dar cu contractele si declaratiile sunt la pamant.Stiu ca se depun pana la data de 25 ale lunii urmatoare asa ca am timp inca sa fac legal serviciul femeii pe luna ianuarie.
Unde trebuie sa merg ce acte imi trebuie de la ea , la ce institutii etc?

Multumiri
Diana
DentistaD, utilizator
Sunteti asociatie de proprietari deja infiintata?
De la asta pornim....cu sfaturile.

Cautati un administrator care sa faca mai mult decat calcule. Sa si incaseze, sa lucreze si cu banca, sa se ocupe si de administrarea tehnica a blocului.....
Alegeti-va un comitet executiv, nu este suficient numai presedinte.
Alegeti-va o comisie de cenzori sau angajati un cenzor cu studii economice.

Despre contracte mai tarziu. Deocamdata sa va puneti la punct cu toate acestea. Apoi mai aveti destule de facut.
Da deja innfintata din acte rezulta ca de proprietari din 2008 inainte fiind de locatari.

Oamenii nu locuiesc pe aici
toti au apartamente mai mult pentru firme cred.
Em am cabinet medical.Am o contabila care se ocupa de tot.Aici nu am gasit inca un bun administrator.In plus oameni vor administrator o persoana cunoscuta sau chiar din bloc daca s-ar putea desi nu cred ca e cineva atestat altfel aflam.

Speram sa convingem pe cineva sa fie cenzor.
Cum fac cu femeia de servici?de unde ma apuc?
Unde pun procesele adunarii generale(notitele de fapt)
Am inteles fac regulament de penalizari ca vor oamenii sa punem penalizari,la apa nu e cazul ca nimeni nu are apometre si nici la caldura repartitoare.

De cateva zile citesc la documentatia specifica Modele de documente si proceduri diverse
dar nu zice de procedurile cu declaratiile la stat.
DentistaD, utilizator
Atunci sa abordam problema personalului angajat sau indemnizat.
Pe administrator si pe femeia de serviciu ii angajati cu CIM (contract individul de munca) cu timp partial de lucru.
Presedintelui asociatiei, cenzorului ales in AG, daca vor bani pentru activitatea prestata in folosul asociatiei, comitetul executiv le intocmeste contract de mandat, care din punct de vedere al contributiilor la taxe si impozite este similar cu CIM, in afara de plata somajului, dar nu se declara la ITM.

1. Trebuie sa achizitionati un kit pntru semnatura electronica de la una din firmele agreate de ANAF - acestea sunt trei. Daca cautati pe site-ul lor, va vor indruma cum sa procedati pana la avea acest kit instalat in calculator.

2. Din acest moment aveti de intreprins doua actiuni:
- lucrul cu ITM - Inspectia Teritoriala de Munca - numai pentru CIM-uri
- lucrul cu ANAF - finantele - pentru CIM-uri si contractele de mandat.

3. Pentru ITM va recomand sa cititi aici:
[ link extern ]

4. Pentru lucrul cu ANAF trebuie sa completati si sa depuneti lunar Declaratia 112 care contine impozitul si toate contributiile pentru toate persoanele salarizate sau indemnizate si un centralizator al acestora.
Ca sa ajungeti sa depuneti aceste declaratii online (numai asa se transmit) trebuie sa faceti o imputernicire notariala pentru persoana care va face aceste declaratii, aceeasi cu cea care va administra si semnatura electronica. Cu aceste documente va prezentati la sectia financiara de care apartineti si unde se va inregistra persoana si certificatul de semnatura electronica pe server, astfel incat aceasta sa fie recunoscuta atunci cand, de acasa si folosind tokenul, aceasta va depune declaratia.
Va recomand sa cititi aici:
[ link extern ]
elga50, moderator
Frumos si clar explicat.
Pai daca considerati dumneavoastra (ca eu asa consider) puneti si mesajul dv de mai sus la documente utile si mai aveti dv un mesaj pe care nu il mai gasesc dar l-am citit acum vreo 3 zile in care explicati dv in functie de angajat ce tip de incadrare in munca i se poate face.

Era ceva asa Presedinte............................................Contract de mandat.
Eu cred ca ar trebui sa puneti explicatii sus acolo in prima discutie.

Am inteles pe site ca revisal asta a ajuns la 5.0.8 Mai este valabil Ghidul utilizatorului daca se refera al 2.0.6?
DentistaD, utilizator
Se foloseste numai versiunea 5.0.8.

[ link extern ] /
elga50, moderator