Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit trim 4 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

trim 4 2011

Am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire referitoare la termenul de depunere al declaratiei d 101 in functie de modul de completare a decl 100 pentru ca in og 30/31.08.2011 nu specifica decat term de 25.03.2012#-o
Daca nu ati depus declaratia 100 la trim IV 2011, declaratia 101 o depuneti pana la 25 februarie 2012. Altfel, pana la 25 martie 2012.
Platitorii de impozit pe profit care au obligaţia completării şi depunerii formularului 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit” că, potrivit legislaţiei în vigoare, în aplicarea unitară a prevederilor referitoare la termenul de depunere a „Declaraţiei privind impozitul pe profit” pentru anul 2011, vor depune Declaraţia de impozit pe profit pentru anul 2011, la organul fiscal competent, până la data de 25 martie 2012.
Fac excepţie de la această regulă, organizaţiile nonprofit şi contribuabilii care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi a plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură care au obligaţia depunerii Declaraţiei de impozit pe profit pentru anul 2011 până la data de 25 februarie 2012.
Baza legală: Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927/23.12.2003; art. II din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2012 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de Procedură Fiscală, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 71/30.01.2012.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
In modelul de declaratie de la adresa de mai jos, care presupun ca e cel valabil de depus acum, apare spatiul in care bifezi cu "X" in cazul contribuabililor care definitiveaza exercitiul financiar pana la 25 februarie...
[ link extern ]
george_neagu a scris:

In modelul de declaratie de la adresa de mai jos, care presupun ca e cel valabil de depus acum, apare spatiul in care bifezi cu "X" in cazul contribuabililor care definitiveaza exercitiul financiar pana la 25 februarie...
[ link extern ]

Si cu atit mai mult ca atunci cind bifezi acel cimp se modifica termenul de plata din 25.03.2012 in 25.02.2012.

Pe mine nu ma mai mira nimic in tara asta. Ordinul ANAF 70 care reglementeaza aceasta declaratie este publicat in 24.01.2012, iar Ordonanta 2/25.01.2012 este publicata in 30.01.2012. Aceasta din urma spune:
Art. II ‐ Declarația anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 se depune de toți contribuabilii, la organul fiscal competent, până la data de 25 martie 2012, cu excepția
contribuabililor prevăzuți la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b) din Codul fiscal care depun
declarația anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 până la data de 25 februarie
2012.

Dar la noi cine sa se prinda ca Ordinul ANAF 70 nu este in concordanta cu Ordonanta 2/2012? Nici macar la actualizarea din 06.02.2012 a decl 101 nu s-a prins nimeni. Probabil ca trebuie sa mai apara un Ordin ANAF care sa tina cont de Ordonanta 2 sau asteptam norme de aplicare la Ordonanta 2 care sa ne lamureasca ce inseamna expresia "toti".

Cine este vinovat de aceasta situatie?
t.simona, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri.