Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

Buna ziua !Va supun atentiei urmatoarea speta :un salariat in timpul serviciului paraseste locul de munca cateva minute maxim 15, se duce intr un supermarket si sustrage sa zicem un bun de o valoare modica 3 lei .Intrebarea mea este urmatoarea :este legala desfacerea contractului de munca atata timp cat fapta nu are vreo legatura cu serviciu si sanctiunea aplicata a fost o sanctiune administrativa dat fiind pericolul social scazut al faptei art18 indice 1 cod penal?Cum ar trebui sa se apere persoana al carui contract de munca a fost desfacut pe motivul ca atitudinea sa a stirbit imaginea institutiei la care lucra?Este obligatoriu ca institutia respectiva sa desfasoare procedura de cercetare disciplina inainte de desfacerea contractului de munca in prezenta angajatului ?
1. Daca exista o prevedere in ROI referitoare la atingerea/stirbirea imaginii firmei, atunci concedierea poate fi legala insa depinde in ce context a fost folosit numele firmei angajatoare si de probele pe care aceasta le are in acest sens;
2. Tinand cont de faptul ca este o concediere pentru motive care tin de persoana salariatului, da, este obligatorie efectuarea cercetarii disciplinare prealabila.
Potrivit Codului muncii, sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

Este legala desfacerea disciplinara a c.i.m., numai daca a fost indeplinita cercetarea disciplinara prealabila.
In asemenea cazuri, angajatorul poate decide inceperea cercetarii disciplinare prelabile, chiar daca nu exista o prevedere la atingerea/stirbirea imaginii firmei. Ssalariatul respectiv a savarsit o fapta pedepsita de Codul penal.
Fapta savarsita nu are legatura cu serviciul dar a fost savarsita in timp ce salariatul, legal, figura la serviciu!
Si apoi, nu ne-ati spus temeiul de drept in baza caruia a fost desfacut contractul de munca!Banuiesc ca disciplinar!
Salariatul a dat vre-o declaratie la serviciu cu privire la faptele petrecute? Angajatorul a fost chemat sa dea declaratie la Politie?
Nu prea are ce sa invoce salariatul in apararea sa. Poate ancheta disciplinara dar doar daca nu cumva s-a efectuat!
Salariatul este cercetat disciplinar pentru fapte ce tin de munca sa.....dar in acest caz....:(
Una din indatoririle fundamentale ale cetatenilor este de respectarea Constitutiei si legilor tarii ... salariatul respectiv si-a parasit locul de munca si a furat ;)