Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

Buna ziua,
Am 31 de ani si 1,34cm. Am fost diagnosticata cu nanism hipofizar la varsta de 3 ani! Din pacate, pana acum nu mi-am depus dosarul pentru handicap si documentandu-ma am inteles ca doar sub 1,29cm inaltime m-as fi putut incadra in gradul 2 de handicap. Ce vreau sa stiu, si va multumesc anticipat pentru raspuns, este daca la 1,34cm ma incadrez in gradul 3 si ce presupune exact acest grad 3?
Unica autoritate care detine autoritatea si limita de competent a se pronunta este numai comisia medicala de expertiza medicala persoane cu dizabilitati
Contactati serviciul specializat din cadrul primariei locale si in baza documentelor medicale pe care le detineti solicitati exepertiza medicala
Comisia medicala va analiza documentele,eventual poate dispune investigatii suplimentare,astefl incat sa dispuna incadrarea in grad de handicap
In situatia in care ,in urma concluziilor comisiei medicale veti fi incadrata in afectiune cu grad de handicap,in temeiul Legi nr 448/2006 republicata,aveti dreptul sa beneficiati de diferite drepturi sociale si facilitati fiscale