Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Doresc sa donez un apartament copiilor mei,dar fiul meu traieste in Chicago,nu e posibil sa vina in Ro,pentru semnarea actelor,poate sa imputerniceasca pe cineva din Ro sa-l reprezinte??in viitor, daca nu mai are acte romanesti va avea greuteti in Ro in cazul administrarii locuintei,vinzare sau la plata darilor?? Multumesc
Multumesc,mi se pare interesant ce spuneti,dar va rog mult sa-mi spuneti un pic mai pe intelesul meu..
Multumesc,ideea e ca eu nu mai doresc ca acest apartament sa figureze pe numele meu.Dar amindoi copii ai mei sint plecati din tara,sint si cetateni romani dar sint si cetateni al statetelor unde traiesc.Respectiv SUA si Germania.Pentru ca ne preseaza timpul si distanta doresc ca eu singura sa pot rezolva acest lucru.As alege calea ca sa faca ei pentru cineva din romania la notar imputernicire ca sa semneze in locul lor,care inteleg ca trebuie sa aiba si apostila.Da??Va multumesc mult
daca esta facuta la Consulat nu mai trebuie apostilata
fie fac procura la consulat, in limba romana, v-o trimit dvs si o folositit direct ca sa semnati actul de donatie in locul lor, fie fac procura la un notar local, in limba engleza, pun pe ea apostila, o trimit dvs, o traduceti si apoi o folositi.
Daca ma gandesc mai bine, ar fi mai ieftin sa faca procura la notar in SUA. Anul trecut la NY costa 5 dolari autentificarea sau chiar gratis daca apeleaza la notarul bancii unde are contul bancar. Numai ca trebuie apostilata.