avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

O asociatie in luna decembrie efectueaza o deplasare in Germania, in vederea participarii la niste cursuri. Pentru cazare, masa , transport a primit o factura in valoare de 25267 euro din care 1204 lei tva. Asociatia nu este inregistrata in scopuri de TVA.
Intrebare: TVA -ul intra pe cheltuiala in valoarea serviciilor sau el trebuia recuperat de la statul membru.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:37, 9 Februarie 2012
tva achitata in germania intra in costul serviciilor.
daca asociatia nu este inregistrata in scopuri de tva in romania, nu poate recupera tva din germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva firma de transport miraj miraj am urmatoarea situatie: - firma mea de transport marfuri are contract de prestari (transport marfuri) cu o firma din Romania ptr a transporta marfuri din ... (vezi toată discuția)
Tva factura transport mony1326 mony1326 Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de ... (vezi toată discuția)
Comert online (vanzare la distanta) intracomunitar si tva-ul in factura Discreet Discreet Buna ziua, Operez un magazin online prin care vand produse in regim de vanzare la distanta atat in Romania cat si in spatiul intracomunitar. Nelamurirea ... (vezi toată discuția)