Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

O asociatie in luna decembrie efectueaza o deplasare in Germania, in vederea participarii la niste cursuri. Pentru cazare, masa , transport a primit o factura in valoare de 25267 euro din care 1204 lei tva. Asociatia nu este inregistrata in scopuri de TVA.
Intrebare: TVA -ul intra pe cheltuiala in valoarea serviciilor sau el trebuia recuperat de la statul membru.
Multumesc!
tva achitata in germania intra in costul serviciilor.
daca asociatia nu este inregistrata in scopuri de tva in romania, nu poate recupera tva din germania.