Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... echivalare studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

echivalare studii

Am o prietena care este profesoara; a terminat de mult studii de scurta durata (IP3 cum se spunea pe vremuri) si a mai facut studii postuniversitare cu durata de 2 ani. Are vechime la catedra de peste 25 de ani.

In ce conditii i s-ar putea echivala studiile avute cu studii de lunga durata?
Exista vreun act normativ-ordin al ministrului invatamantului sau normativ care reglementeaza acest lucru?
Potrivit Legii nr.288/2004 , art.18 alin.2, diplomele absolventilor de învatamânt superior sunt recunoscute si ofera drepturi în conditiile stabilite de legislatia în vigoare la data obtinerii actului de finalizare a studiilor.

Art. 27 din Legea nr.284/2010 dispune ca , în baza art. 18 alin. (1) şi (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările şi completările ulterioare, salarizarea absolvenţilor ciclului I şi/sau II (Bologna) se face la nivelul absolvenţilor cu studii superioare de lungă durată (S).
Legea 1 / 2011
Sectiunea 11
Art.153 aliniatul (2):
"(2) Diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate." (nivelul 7 din EQF/CEC si din Cadrul National al Calificarilor)
In mesajul initial este vorba despre absolvirea unui institut pedagogic de 3 ani care nu echivaleaza cu absolvirea unei institutii de invatamant superior de lunga durata ....