avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... card limita de credit - posesor decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

card limita de credit - posesor decedat

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce se intampla cu cardul cu limita de credit al carui titular a decedat. Banca respectiva solicita de la familie recuperarea debitului. Sotia nu lucreaza iar din copii doar unul care este cu familia lui. In ce baza se poate acoperi debitul de la sotie si mostenitori in conditiile in care nici unul nu s-a angajat cu vreo semnatura la banca?
Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 22:28, 10 Februarie 2012
Daca accepta mostenirea, accepta si datoriile. Daca e card de credit verificati daca exista varianta sa se plateasca o suma minima de plata, si, pana cand se angajeaza sotia sau celalalt copil, sa plateasca doar aceasta suma lunar copilul care lucreaza. Presupun ca asigurare de viata nu a avut.
viorelh a scris:

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce se intampla cu cardul cu limita de credit al carui titular a decedat. Banca respectiva solicita de la familie recuperarea debitului. Sotia nu lucreaza iar din copii doar unul care este cu familia lui. In ce baza se poate acoperi debitul de la sotie si mostenitori in conditiile in care nici unul nu s-a angajat cu vreo semnatura la banca?


Daca decesul a survenit dupa 01.10.2011, iar activul mostenirii e mai mic decat pasivul, nu au voie sa se indrepte impotriva mostenitorilor. La fel si daca a decedat inainte de 01.10.2011 si s-a acceptat mostenirea sub beneficiul de inventar.

Altfel, mostenitorii au primit si datoriile odata cu bunurile mostenite.
varianta de a nu dezbate mostenirea decat dupa prescrierea datoriei nu e de luat in calcul?
viorelh a scris:

varianta de a nu dezbate mostenirea decat dupa prescrierea datoriei nu e de luat in calcul?


nu pt ca daca evitati dvs deschiderea succesiunii o va cere banca unde avea defunctul datoria, iar succesiunea tot asa se va dezbate fara ca suma sa se prescrie, doar ca suma de plata va creste, pt ca tot mostenitorii suporta si cheltuielile de executare

ar fi mai bine sa faceti o intelegere cu banca sa va esaloneze datoria

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Overdraft nicacarmen nicacarmen Sotul meu avut un card overdraft.A decedat in luna noiembrie.Nu a avut a asigurare,era un card de salarii. M -a sunat de la banca sa platesc.Nu am facut ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ce se intampla in cazul in care socrul meu (decedat ... abraxaint abraxaint Buna ziua, Ce se intampla in cazul in care socrul meu (decedat in luna septembrie a acestui an) contractase un credit de nevoi personale ( fara codebitori ) ... (vezi toată discuția)
Rate platite in numele unei persoane decedate radurdc radurdc Buna ziua!As avea o intrebare pentru cine ma poate ajuta:sunt administratorul unui srl-magazin mixt-si printre angajatii mei,figura si tatal meu.acesta,in ... (vezi toată discuția)