Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ce sa faca un dascal care nu are satisfactie la locul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ce sa faca un dascal care nu are satisfactie la locul de munca pentru ca elevii nu merg la olimpiada pentru ca disciplina nu e interesanta si de viitor ?

suntem evaluati pe o fisa anuala si alergam sa adunam puncte, unii dascali preseaza elevii, sau ii minta inducandu-le gandul ca ddaca sunt olimpici sunt cineva si vor reusi in viata . iar acest gand dupoa ce ies din facultate ii dezamageste. e bine sa ii mintim?
Woow, pe vremea mea elevii solicitau sa participe la olimpiada, nu era necesar ca profesorii sa îi mintă pe elevi.

Nu e o solutie sa ii mintiti, poate le puteti promite ca le puneti in catalog nota pe care o iau la olimpiada.
Nu este bine sa-i mintim dar de invatat trebuie sa invete ,nu poti fi toti salahori sau muncitori .Sigur sunt de acord cu dvs ca sunteti dezamagit ,dar aceasta se intampla pentru ca la conducerea Ministerului Invatamantului au fost tot felul de incompetenti.Profesorii prost platiti ,programale elevilor prost structurate ,manuale de slaba calitate,cu alte cuvinte un dezastru.Si ne mai intrebam de ce apar perlele acelea la bacalaureat.Sistemul de invatamant din pacate nu mai este ce a fost.Nu trebuie deci sa-i mintim dar trebuie sa-i incurajam sa invete ,tara aceasta are nevoie de oameni care sa stie carte.