Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general despre concediu de odihna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

despre concediu de odihna

buna seara.dupa cate luni lucrate ai voie sa-ti ei concediu de odihna.la cate zile ai dreptu? pana cand pot sa mai imi iau CO/2011?
Concediul de odihna se poate lua oricand dupa angajare.

Conform Codului muncii, angajatorul este obligat sa trimita salariatii in CO in cursul anului si numai in situatii justificate sa se efectueze CO dintr-un an in urmatorul an.

ART. 146
(1) Concediul de odihnã se efectueazã în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul urmãtor este permisã numai în cazurile expres prevãzute de lege sau în cazurile prevãzute în contractul colectiv de muncã aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sã acorde concediu, pânã la sfârşitul anului urmãtor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnã la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnã neefectuat este permisã numai în cazul încetãrii contractului individual de muncã.