Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depunerea actelor pentru a beneficia de CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depunerea actelor pentru a beneficia de CCC

BUna Dimineata!
trec diresc la subiect:
In adeverinta luata de la ajofm scrie la o anumita rubrica ,perioada''concediul de lauzie de 42 se incheie pe data de 03.01.2012''
iar concediul medical de la medicul de familie ,cm post natal se incheie pe 31.01.2012.
De cand incepe perioada de 60 de zile in ca pot sa depun actele pentru ccc si ce se intampla daca se depasesc?
sunt 60 zile lucratoare sau calendaristice?
Dupa nasterea copilului trebuie sa efectuati minim 42 de zile de concediu de maternitate. Pe adeverinta au scris cand se termina perioada minima, dvs. puteti sa efectuati intreg concediul de maternitate de 126 de zile, chiar daca se depasesc cele 42 de zile.

OUG nr. 111/2010:

ART. 15
(1) Drepturile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc dupã cum urmeazã:
a) începând cu ziua urmãtoare celei în care înceteazã, conform legii, concediul de maternitate, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã;
b) începând cu data naşterii copilului, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) începând cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţãrii, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la data la care s-au aprobat ori, dupã caz, s-au instituit mãsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusã peste termenele prevãzute la lit. a)-c).