Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire cim peroada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire cim peroada determinata

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns:
incepand cu data de 29.04.2011 am incheiat un cim pe perioada determinata pana la data de 30.12.2011. Incepand cu data de 30.12.2011 am prelungit contractul, prin act aditional, pana la data de 29.06.2012?
Am procedat corect sau NU? Daca NU ce am de facut pentru a remedia situatia?
Va multumesc ca existati si pot apela la ajutorul dvs.
e corect.. ati operat si in revisal..aceasta modificare..nu?
Va multumesc pentru raspunsul prompt, care, recunosc m-a linistit.
Profit de bunavointa dvs. si va mai intreb: mai pot prelungi perioada acestui contract la expirarea datei de 29.06.2012?
Sanatate si mii de multumiri.
Da, il mai puteti prelungi pana la durata maxima prevazuta de lege pentru incheierea unui c.i.m. pe durata determinata - 36 de luni. .. prelungirea duratei se va face cu data de 29.06.2012.

Art.82 alin.3 C.mun. prevede ca, contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
freeelis
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Toate cele bune.