Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie umanitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie umanitara

BUNA ZIUA!
DACA INFIINTEZ O ASOCIATIE UMANITARA POT SA-I CER ACREDITAREA IMEDIAT DUPA INFIINTARE?
POT SA ACCESEZ FONDURI NERAMBURSABILE PE O ASOCIATIE UMANITARA NOU INFIINTATA?
MULTUMESC!
La partea cu acreditarea. Presupun ca va referiti la statutul de utilitate publica? Acesta se acorda dupa trei ani de la infiintere si de activitate in acel domeniu.
Teoretic da dar practic cei care analizeaza cererea de solicitate de fonduri pe care o va depune asociatia, va urmari si istoricul ei.
Pentru inceput incercati sa derulati activitati din fonduri atrase din sponsorizari si 2%.
Pentru o asociatie din domeniul social umanitar, pentru obtinerea statutului de utilitate publica, aveti informatii la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator