Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate combustibili 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate combustibili 2012

Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti cum se fac inregistrarile contabile a unui bon fiscal de motorina, care sunt sumele, un exemplu concret. Va multumesc.
Daca masina este folosita conform OG 34 de catre oricine altcineva decat de administrator (sofer, agent vanzari samd) puteti sa deduceti tot combustibilul. Daca nu se deduce numai 50%.
Daca asociatul unic este si angajat ca director si este si sofer, cat se deduce?
Daca este angajat ca sofer la firma 100% daca este angajat ca director 50%.
Deh misterele legislatiei noastre.
Dar daca este angajat al firmei, vorbim de masina personala si de un bon fiscal de motorina de la orice furnizor adus spre decontare?
Daca exista contract de comodat care sa prevada si decontarea cheltuielilor de combustibil atunci da.