Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se poate anula o cerere de recurs?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se poate anula o cerere de recurs?

Buna Ziua,

Am deschis un proces de contestare a executarii silite pe care l-am pierdut. Pentru deschiderea acestui proces am cheltuit 7 milioane de lei vechi (5 milioane cautiune si aprox. 2 milioane cheltuieli de judecata), in afara de 2 milioane lei consultatii juridice pentru intocmirea actelor.

Deoarece am pierdut procesul, am declarat recurs. Citatia care mi-a fost trimisa cuprindea obligatia de a mai achita o taxa judiciara de timbru in valoare de 920.000 lei , sub sanctiunea suspendarii cererii. Intre timp mi-am dat seama ca ma lupt cu morile de vant si am hotarat sa nu ma mai prezint la recurs, in ideea ca daca nu achit taxele aferente cererea de recurs va fi anulata, asa cum scria in citatie. Din pacate, procesul a fost suspendat.

Exista vreo posibilitate de a obtine anularea cererii de recurs formulata de mine pentru a nu mai fi obligata sa astept 1 an de zile pana la repunerea din oficiu a procesului pe rol, lucru care se va intampla abia in mai 2009, adica de a renunta la judecarea recursului?

Mentionez ca din cauza acestui recurs ramas in stand-by nu imi pot recupera banii pe cautiune.

Cu multumiri
In mod firesc, ar fi trebuit ca recursul dvs. sa fie anulat pentru neplata taxei de timbru.
In cazul dvs. formulati o cerere de repunere pe rol, solicitati judecarea in lipsa si astfel instanta va anula recursul ca netimbrat.:)
S-a suspendat pentru ca nu s-a prezentat nimeni si nici o parte nu a cerut judecarea in lipsa.
Repuneti pe rol.
Buna ziua, va multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra. Am o mica nelamurire si anume: cererea de repunere pe rol poate fi facuta concomitent cu cea de judecare in lipsa?

Ciobotaru C
Da. Dar repunerea pe rol o timbrati la jumatate din suma cu care ati timbrat actiunea.
Ca sa recapitulez. Pe mine ma intereseaza sa renunt la acest recurs -in prezent suspendat-fara sa mai platesc taxele aferente .
Pot realiza acest fapt facand cerere de repunere pe rol cu specificatia ca solicit judecata in lipsa. Corect?