Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenzi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenzi

buna ziua
care este diferenta intre amenda administritiva si amenda penala?
multumesc
Buna ziua.
Amenda administrativa , in dreptul penal,se aplica la inlocuirea pedepsei cu inchisoare ,cf.art.91 din C.P.,atunci cand se apreciaza ca pericolul social al faptei este mai redus.
In dreptul penal,amenda penala si administrativa,sunt acelasi lucru .
Poate ati vrut sa va referiti la diferenta dintre contraventie, amenda administrativa si aamenda penala din dreptul penal.
Cu stima,
Marius Bote .
Amenda administratva si cea penala nu sunt acelasi lucru si amenda administrativ nu se aplica pt pericol social redus.
Amenda administrativa se da pe art 18^1 C.pen. coroborat cu art 10 lit b^1 C.pr.pen., adica pe lipsa pericolului social. Aceasta amenda este aplicata de catre procuror dupa ce da NUP(neinceperea urmaririi penale) sau SUP(scoaterea de sub urmarire penala) si nu se inregistreaza in cazier.

Amenda penala se da atunci cand prejudiciul este minim si infractiunea are un pericol social redus. Numai instanta poate aplica amenda penala, deci exista o trimitere in judecata a inculpatului. Se inregistreaza in cazier si daca nu se achita din rea-credinta aceasta se transforma in inchisoare.
ContSters178374, utilizator
picika a scris:

buna ziua
care este diferenta intre amenda administritiva si amenda penala?
multumesc

Amenda administrativa nu este inscrisa in cazierul judiciar, pe cand cea penala este inscrisa.