Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... IMPARTIRE DE BUNURI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

IMPARTIRE DE BUNURI

Buna ziua. Am un prieten care a stat in concubinaj 1,8 ani. In acest timp au facut investitii impreuna.Sau despartit de cca. 2 ani. Acum dupa acest timp doamna care in mod normal la parasit pt. a pleca in alta tara, sa reantors si are pretentii la ce au cumparat sau au construit inpreuna. Nu este vorba despre sume ff mari. Intrebarea mea este: Legal prietenul meu poate sa pateasca ceva daca nu o despagubeste cu nimic? Precizez ca nu a rezultat nici un copil din concubinajul lor. Va multumesc.
prietenul dumneavoastra poate sa stea linisti...pana ce doamna respectiva il va da in judecata...iar daca se dovedeste ''contributia'' acesteia la sporirea valorii unui imobil sau aport in cumpararea de bunuri...etc...in cel mai rau caz va fi nevoit sa o despagubeasca pe aceasta (evident in baza unei hotarari judecatoresti)
Multumesc frumos.