Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... am dosar penal,mai pot ajunge avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

am dosar penal,mai pot ajunge avocat?

As dori sa ma lamuresc si eu cu privire la o problema ce ma chinuie de ceva timp.Acum o luna de zile am incredintat masina unchiului meu ,stiind ca nu are permis ,sa o conduca 5o d m pe un drum de tara si din nefericire ne a oprit o patrula de politie.Dat fiind fiind faptul ca agentul de politie mi a intocmit dosar penal pentru incredintare iar eu in prezent urmez Facultatea de Drept UAIC Iasi.,as dori sa stiu in ce masura ma afecteaza acest dosar .in condtiile in care eu imi doresc sa ajung avocat.Multumesc anticipat!
Ati stiut ca nu are permis?Doar asa se poate proba intentia.
studenta la drept si nu sti ca daca incredintezi masina cuiva care nu poseda permis savarsesti o infractiune?daca vei fi condamnata nu mai poti deveni avocat.
unchiul meu are permis categoria A,nu stiam ca nu e pt cat.B
imi pare rau ca s-a intamplat asa,singurul sfat pe care pot sa vi-l dau si care o sa va ajute este sa declarati ca nu stiati ca nu poseda permis,atat dumnoavoastra cat si unchiul(ambele declaratii sa coincida,dar nu perfect) ma intelegeti...
Cornel Vasile, Consilier juridic
pai am atasat o completare de declaratie in care am declarat ca stiam ca are permis dar nu stiam ca este categoria A si ca m am intimidat, agentul de politie atacandu ma verbal.in realitate aici este vorba de o razbunare deoarece acest politist mi a oferit acum cv timp un trandafir pe care eu l am refuzat .Am prieten de 2 ani care este chiar coleg de sectie cu acest ,,politist.Intrebarea mea este cat la suta este posibil sa nu mai pot da examen la Barou