Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 2 proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

2 proprietari

Pentru aceeasi parcela cadastrala in intravilan exista
1. O sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila
2. Un titlu pe proprietate
pentru 2 persoane diferite.
Sentinta este a vehiului proprietar ce avea amplasamentul original solicitat in instanta in 2001.
Titlul de proprietate este emis in 2004 pe numele vecinului
Cum se rezolva problema mai ales ca titlul de proprietate a fost intabulat ?
Hotararea judecatoreasca a fost pusa in executare? S-a facut mentiunea in evidentele de rol fiscal pe baza sentintei din 2001?S-a platit impozitul?
DA
De ce nu ati atacat pana acum acel titlu din 2004?
Abia in anul 2010 sentinta a ramas definitiva si irevocabila dupa ce dosarul a fost i recurs de 2 ori la ICCJ
Trebuie introdusa o actiune pentru constatarea nulitatii absolute a TP-ului emis in 2004, in baza sentintei judecatoresti ramase definitive si irevocabile si a art. III lit. a din legea 169/1997,; se va cere, totodata, radierea inscrierilor din CF.