avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... creditor chirografar??
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

creditor chirografar??

1. daca beneficiez de un bilet la ordin refuzat la plata, insa este avalizat sunt tot creditor chirografar?
2. In caz de insolventa, pentru a ma inscrie ca si creditor, este necesar ca b.o. sa fie investit cu formula executorie?:slap:
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 21:41, 5 Noiembrie 2008
1. da, sunteti tot creditor chirografar. Era altceva daca inregistrati creanta in arhiva electronica de garantii mobiliare
2. Nu este necesara investirea BO pentru a va inscrie la masa credala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bo original posibil pierdut discover discover Buna ziua , am trimis la judecatoria Craiova o cerere de investire ptr un BO . Aceasta cerere a fost inregistrata cu data de 5 iulie , si a fost admisa la ... (vezi toată discuția)
Insolventa si bo avalizat alexa231980 alexa231980 daca o firma care ne datoreaza bani este in insolventa din 2010, noi suntem inscrisi la masa credala si suntem presedintele comitetului creditorilor, mai avem ... (vezi toată discuția)
Cesiune creanta AndreeaBeel AndreeaBeel Buna ziua, Am incheiat un contract de cesiune de creante cu o societate( debitoare). S-au respectat conditiile de publicitate, fond forma etc. Nelamurirea mea ... (vezi toată discuția)