Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in cadrarea in grupele a-II-a si a-III-a de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in cadrarea in grupele a-II-a si a-III-a de munca

1 Intre11 10 1978 si 16 10 1978 am lucrat mecanic practicant aviatie la Intreprinderea de Aviatie Bucuresti. Lucrat efectiv 6 zile
2 Din 20 10 1978 am fost incorporat si am efectuat stagiul militar intr-o unitate militara unde eram rxpus la radiatii (radiolocatie) pana in14 03 1980. Stagiu de 449 zile
3 Din 28 03 1980 am fost angajat ca mecanic aviatie la intreprinderea de Aviatie Bucuresti aerobaza 3 calarasi pana la data de 20 06 1984 cand mi s-a desfacut contractul de munca. Lucrat efectiv 1600 zile adica 4 ani+140 zile
4 Din 22 09 1984 am lucrat ca mecanic la Intreprinderea Avicola de Stat Calarasi in conditii grele de munca :diferente mari de temperaturi foarte dese si noxe emenate de excrementele pasarilor(azot si amoniac in special)pana in 15 03 1989.lucrat efectiv 1636 zile adica4 ani+176 zile
5 Din 17 03 1989 am fost transferat in interes de serviciu la Intreprinderea Judeteana de Transport Local Calarasi Autobaza 3 incadrat ca mecanic auto unde am beneficiat de conditii grele de munca:hale neancalzite,fara ventilatoare care sa elimine noxele,am lucrat manual la mointarea si demontarea motoarelor de pe autobuze(neexistand sisteme cum ar fi electropalane,macarale,sau alte dispozitive de acest gen care sa preia greutatea motorului)pana la 04 01 1996.Lucrat efectiv 6 ani+2o zile
6 Din 05 01 1996 mi s-a schimbat locul de munca si incadrarea Dispecer.Ca dispecer am lucrat in ture 12h-24h facand si serviciu de noapte si avand si functia de paznic prin tre atributiuniAM lucrat in aceste conditii pana in 22 11 1999 cand conform art 129 din codul muncii am cerut desfacerea contractului de munca.Lucrat efectiv 2 ani+249 zile
Daca doriti incadrarea in grupe de munca, trebuie sa solicitati la toate locurile de munca avute eliberarea unei adeverinte in acest sens.