Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie ptr limita de varsta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie ptr limita de varsta

Va salut din Toronto,
Am 61 ani, din 1978-79 serviciul militar termen redus, 1979-1984 facultate ingineri la zi, de la 03 sep 1984 pana la 01 sep 1989 am lucrat ca inginer perioada este din cartea de munca, Sunt in Canada din 1990 unde am lucrat pana in present. In 2018 am cumparat 5 ani de pensie la casa de pensii Dolj. La aceea vreme era valabil urmatorul calcul- ani munciti 03 sep 84 -01 sep 89 (5 ani?) serviciul militar termen redus 9 luni, facultatea 5 ani plus vechime cumparata 5 ani = vechime 15 ani ptr pensie la limita de varsta.
ce se intimpla acum in cazul meu mai este valabila formula respectiva tinind cont ca am platit 5 ani vechime in 2018 ori trebuie sa mai platesc alti 5 ani (plus o luna?), amintesc Canada are un acord bilateral cu Romaia
va multumesc
DB59
db59, utilizator
Este corect calculul dvs....