avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Verificare calcul in decizia de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Verificare calcul in decizia de pensionare

Salut tuturor membrilor acestei formidabile comunitati. As avea nevoie de ceva ajutor la verificarea calcularea punctajului pensiei conf legii 263/2010 reactualizata, oricum, cea schimbata de la 1 Sep 2024. Am primit decizia in August 2024 pentru virsta de 65 ani. Situatia mea este:

1 - puncte conform perioadei similate de stagiu militar 9 luni ( 29 sep 1978- 28 iunie 1979) si 4 ani si 10 luni facultate sep 1979 - iulie 1984. Am inteles ca aceste puncte se calculeaza in functie de salariul min net pe economie raportat la salariul mediu net pe economie fiind inainte de 1991. E corect ? toti colegii mei de armata si mai apoi de facultate ar trebui sa aibe acelasi punctaj, nu ?

2 - in perioada asimilata intra si concediile pentru incapacitate de munca temporara ? sa inteleg ca e vorba de concediile medicale ? apare in decizia mea scris din total stagiu asimilat 6 ani, 1 luna si 28 zile, 5 luni si 27 zile sunt pentru incapacitate temporara de munca. Cum se calculeaza punctajul pentru aceaste perioade ?

3 - din Sep 1984 am inceput sa lucrez. Am impartit salariul net primit - cel inscris in cartea de munca - la cel mediu net pe economie conf Institutului de statistica sau anexei la legea 263/2010. Pentru primul an am impartit la 12 si inmultit cu 4, lunile lucrate. Pentru urmatorii ani inclusiv 1990, la fel. Incepand cu 1991, in cartea de munca apare salariul brut lunar. Pentru fiecare luna l-am impartit la salariul mediu brut pe economie declarat lunar si l-am impartit la 12 pentru a avea un punctaj doar pentru luna respectiva. La sfarsitul anului am adunat punctajele lunare astfel calculate. Am facut la fel pentru toti anii lucrati mai departe, ultimul fiind ianuarie 2002. La sfarsit, am totalizat punctajele anuale - contributive - si le-am adunat cu punctajul pentru perioadele asimilate. Am impartit la 35, inmultit cu 1.41 coeficient de corectie si inmultit cu valoarea punctului 2032 lei. E undeva o greseala in aceasta metoda ?

4 - in cartea de munca nu sunt trecute sporurile de vechime pina in 1992. Se aduna si acestea in momentul calcularii punctajului ? conf legii 263 art 165

Alte discuții în legătură

Calcul pensie de invaliditate Marian_1959 Marian_1959 Buna seara, Am urmatoarea situatie: 1) am facut armata ca militar cu termen redus timp de 9 luni (1 oct 1978 - 30 iunie 1979). 2) sunt absolvent al unei ... (vezi toată discuția)
Spor conditii deosebite- puncte acumulate lungionut lungionut Am lucrat 11 ani in grupa II a ,as dori un calcul .Exemplu in anul 1991 la un salar de 11750 lei cu un spor 25% cate puncte( x.puncte) Facultatea 5 ani,la ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj pana in 1991 rududoo rududoo 1. Pana in ce an se calculeaza punctajul pentru pensia suplimentara ? pana in 2001? 2. Conform legii 263 pentru calculul punctajului se foloseste ... (vezi toată discuția)