Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... impozit fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

impozit fiscal

Am 20 ha teren luat in arenda pentru care dau proprietarilor cate 700 kg produse/ha,eu pentru aceste produse trebuie sa retin impozit si daca da ce declaratie depun la finante tinand cont ca sunt I.I cu plata impozitului in sistem real-acticitate din agricultura?
-Subventia agricola este supusa impozitarii?
subventia agricola nu se supune impozitarii, in sistem real inseamna ca faceti plati anticipate trimestrial , veti depune declaratia anuala 200 si veti retine impozit doar la venitul net efectiv, care se va regulariza ulterior cu platile anticipate care le faceti trimestrial