Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - firma intrata in insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - firma intrata in insolventa

1.Curtea de Apel a hotarat ca Societatea "X" datoreaza societatii "Y" suma de 90000 lei;
2. Societatea "Y" a apelat la serviciile unui executor judecatoresc pentru a recupera datoria;
3.Societatea "X" a venit "plangand' la societatea "Y" spunand sa opreasca executarea, sustinand ca Adm. Financiara il are in vizor(datorii de 1000000lei), iar ceea ce urma sa facem noi l-ar fi bagat in faliment;
4. Am acceptat cu urmatoarele conditii:
-un nou contract de prestari servicii intre cele 2 societati valabil 2 ani --> asta a fost conditia lui ( "binevoitor clientul nostru nu?)
- un contract de tranzactie --> asta a fost conditia noastra
II. OBIECTUL TRANZACTIEI
Art. 1. Tranzactia are de obiect stingerea litigiilor ce fac obiectul dosarului nr. XXXX aflat pe rolul Curtii de apel Bucuresti cu prim termen de judecata la data de XXXX, privind obligarea la plata sumei de XXXX lei reprezentand Sentinta Comerciala nr. XXXX.
Art. 2. Prezenta tranzactie se incheie cu respectarea urmatoarelor conditii:
a) S.C. XXXXX SRL, se obliga sa achite catre SC XXXX S.R.L suma de XXXX lei, reprezentand Sentinta Comerciala nr. XXXX
si SC XXXXX S.R.L accepta, suma de XXXX lei reprezentand Sentinta Comerciala nr. XXXX
b) S.C. XXXX SRL se obliga sa efectueze plata sumei mentionate la art. 2 lit. a) de mai sus, catre SC XXXXX S.R.L in contul IBAN XXXX deschis la XXXX in urmatoarele conditii si termene:
I. SC XXXX SRL – apelant, incheie contract de prestari servicii „ordine” in calitate de beneficiar, cu SC XXXXX SRL – intimat/prestator, in locatiile SC XXXX SRL din Bucuresti, in valoare totala de XXXX lei T.V.A inclus , pe o perioada de 24 luni cu incepere de la data de XXXX :
II. In suma de XXXX lei T.V.A inclus , reprezentand valoarea totala a contractului de prestari servicii „ordine” este inclusa si suma de XXXX lei, reprezentatd despagubiri conform Sentintei Comerciale nr. XXXX;
III. SC XXXXX SRL in calitate de beneficiar va comunica in data de 20 ale lunii, in scris, societatii XXXXX SRL in calitate de presator, locatiile din Bucuresti in care se vor presta serviciile de ordine, pentru luna urmatoare.
IV. XXXXX SRL in calitate de presator nu este responsabil de furturile din locatiile beneficiarului acestea fiind in subordinea gestionarului de magazin;
V. SC XXXXX SRL in calitate de apelant/beneficiar emite in favoarea XXXXXX SRL in calitate de intimat/presator, 24 bilete la ordin care vor fi utilizate si completate: Bilete la ordin în RON, avalizat in nume propriu de reprezentanţii firmei, având scadenţa ratelor arătate la art. 2 lit. d), stipulate ,,FÃRÃ PROTEST” care vor fi introduse la plată la scadenţă la banca beneficiarului;
c) SC XXXXX S.R.L declara si garanteaza ca, este de accord cu incasarea sumei de XXXX lei si prin prezenta renunta la dreptul de a mai solicita eventuale pretentii legate de derularea Contractelor de prestari servicii precum si la orice pretentii prezente sau viitoare in baza dispozitiilor art.247 C.pr.civila sub sanctiunea prevazuta de art. 292 C. Penal.
d) S.C. XXXX SRL declara si garanteaza ca este de acord sa plateasca suma de XXXXX lei T.V.A inclus la urmatoarele termene:
1. suma de X lei la data de 20.12.2011;
2. suma de X lei la data de 25.01.2012;
3. suma de X lei la data de 25.02.2012;
4. suma de X lei la data de 25.03.2012;
5. suma de X lei lei la data de 25.04.2012;
6. suma de X lei la data de 25.05.2012;
7. suma de X lei la data de 25.06.2012;
8. suma de Xlei la data de 25.07.2012;
9. suma de X lei la data de 25.08.2012;
10. suma de X lei la data de 25.09.2012;
11. suma de X lei la data de 25.10.2012;
12. suma de X lei la data de 25.11.2012;
13. suma de X lei la data de 25.12.2012;
14. suma de X lei la data de 25.01.2013;
15. suma de X lei la data de 25.02.2013;
16. suma de X lei la data de 25.03.2013;
17. suma de X lei la data de 25.04.2013;
18. suma de X lei la data de 25.05.2013;
19. suma de X lei la data de 25.06.2013;
20. suma de X lei la data de 25.07.2013;
21. suma de X lei la data de 25.08.2013;
22. suma de X lei la data de 25.09.2013;
23. suma de X lei la data de 25.10.2013;
24. suma de X lei la data de 25.11.2013;
* Toate sumele enumerate mai sus cuprind T.V.A.

in contul IBAN RXXXXX deschis la XXXXX, suma evidentiata de extrasul de cont (pana la sfarsitul zilei bancare) al SC XXXXX SRL pentru luna in curs, sub sanctiunea prevazuta de art. 292 C. Penal si art. 43 C. Comercial.
In situatia in care beneficiarul/apelant nu isi va executa obligatia de plata asumata prin prezentul contract de tranzactie sau va rezilia unilateral contracatul de prestari servicii ordine nr. 134, la termenele prevazute art. 2, lit. d) si in conditiile prevazute la art. 2, lit. b) va datora societatii comerciale XXXXX S.R.L suma de XXXXX lei T.V.A inclus cu titlu de clauza penala, in conditiile art. 1066 si urm. C. Civ. ca sanctiune pentru neexecutarea sau executarea cu intarziere a obligatiei de plata a debitului in cuantum de XXXXX lei T.V.A inclus asumata prin prezentul contract de tranzactie.
Art. 3 . Prin incheierea si indeplinirea prezentei tranzactii, declaram expres ca am lichidat definitiv orice pretentii prezente si viitoare, litigiile dintre noi fiind solutionate irevocabil.
III. DISPOZITII FINALE
Art. 4 . Inscrisul constatator al prezentei tranzactii va servi la evidentele financiar-contabile ale fiecarei parti.
Oricare din parti se va putea infatisa in ziua termenului de judecata din data de 20.01.2012 sau mai inainte in fata Curtii de apel Bucuresti, pentru a solicita ca instanta de judecata sa ia act de prezenta tranzactie si pe cale de consecinta va pronunta o hotarare de expedient, potrivit art. 271 din Codul de procedura civila, care, prin exceptie de la art. 273 din acelasi cod, este irevocabila, in cauza ce formeaza obiectul dosarului 18294/3/2009(1937/2011).
Hotararea de expedient constituie titlu executoriu.
Prezenta conventie s-a incheiat astzi 09.12.2011 in 3 (trei) exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte si unul pentru instanta, in baza dispoziţiile art. 271 C. proc. civ. şi ale art.1704-1705 C.civ. ce dau posibilitate părţilor ca, oricând în cursul judecăţii, chiar dacă nu au fost citate, să solicite instanţei de judecată să ia act de învoiala lor şi să pronunţe o hotărâre care să o consfinţească.

-la facturile lunare de prestari servicii sa fie adaugate si rate din suma de 90000 lei - asta a fost conditia lui

Prima luna toate bune si frumoase, societatea "X" a platit factura de servicii 15000 lei plus o rata de 25000 lei ( din datoria de 90000 lei) ;
A doua luna, surpriza, si-a cerut singur insolventa iar casa de insolventa a oprit contractul de prestari servicii.

Parerea noastra: Administratorul acestei societati stia foarte clar ce are de facut si practic a tras de timp ca sa-si pregateasca terenul;

Rog raspuns de specialitate.
Cine are putin timp, sa studieze contractul de tranzactie si sa ne spuna si noua ce mai este de facut.

Va multumim!!!
daca este in reorganizare, discutati cu admin jud despre planul de achitare a datoriei. planul de reorganizare a debitorului va lamureste acest aspect.
daca este in faliment, va inscrieti la masa credala cu respectiva creanta.