Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am optat pentru CCC de un an, pot sa prelungesc pana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am optat pentru CCC de un an, pot sa prelungesc pana la doi ani?

AM O FETITA DE 9 LUNI SI AM OPTAT PENTRU CONCEDIU CRESTERE COPIL PE O PERIOADA DE UN AN.POT SA MAI PRELUNGESC ACEST CONCEDIU PANA IMPLINESTE COPILUL 2ANI?MENTIONEZ CA NU EXISTA PROBLEME MEDICALE SAU DE ORICE ALTA NATUTA.
Din nefericire nu aveti aceasta posibilitate, OUG 111/2010 nu prevede acest lucru
leuca_luminita, utilizator
1. OUG 111/2010 prevede, la art.2(7), ca optiunea beneficiarului, pentru CCC pana la 1 an sau pana la 2 ani, se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.

2. Dar daca reluati activitatea inainte sa implineasca copilul 1 an veti beneficia de un stimulent de insertie de 500 lei lunar, pana va implini copilul 2 ani.