Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU CRESTERE COPIL

Buna seara,
Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.
Daca am ales concediu de crestere copil pentru 2 ani pot modifica perioada la 1 an?
Va multumesc anticipat
OUG nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede :

art.2 alin.7 - Opţiunea beneficiarului prevăzută la alin. (1) se exprimă în scris, pe bază de cerere, şi nu poate fi schimbată pe parcursul acordării drepturilor.

Prin urmare, daca ati optat pentru CCC cu o durata de 2 ani, această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs in CCC cu o durata de 1 an.
1. - Daca ati ales varianta de CCC pana la varsta de 2 ani puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa si statul va mai da 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la Primarie cu o dovada ca ati reluat activitatea si sa faceti cerere pentru stimulentul de insertie.

2. Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar de stimulentul de insertie veti beneficia tot dupa ce implineste copilul 1 an.