avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU CRESTERE COPIL

Buna seara,
Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare.
Daca am ales concediu de crestere copil pentru 2 ani pot modifica perioada la 1 an?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:35, 18 Decembrie 2014
OUG nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede :

art.2 alin.7 - Opţiunea beneficiarului prevăzută la alin. (1) se exprimă în scris, pe bază de cerere, şi nu poate fi schimbată pe parcursul acordării drepturilor.

Prin urmare, daca ati optat pentru CCC cu o durata de 2 ani, această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs in CCC cu o durata de 1 an.
1. - Daca ati ales varianta de CCC pana la varsta de 2 ani puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa si statul va mai da 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la Primarie cu o dovada ca ati reluat activitatea si sa faceti cerere pentru stimulentul de insertie.

2. Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar de stimulentul de insertie veti beneficia tot dupa ce implineste copilul 1 an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie Full Cost Visibility S.r.l. Full Cost Visibility S.r.l. Buna ziua, salariatul poate sa renunte la CCC si sa opteze pentru stimulentul de insertie? Acest lucru este posibil de cand implineste copilul 1 an pana la ... (vezi toată discuția)
Intrerupere ccc florian-florian florian-florian se poate intrerupe concediul de crestere copil? (vezi toată discuția)
Prelungire concediu crestere a copilului Kenzo508 Kenzo508 Buna seara si Craciun Fericit! Cel tarziu in data de 13.01.2014 trebuie sa revin la serviciu din concediul de crestere a copilului (la care am optat pt 1 ... (vezi toată discuția)