Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj fara sa imi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj fara sa imi dau demisia?

Lucrez ca si educatoare într-o grădiniţă. Avem o multime de probleme şi de aceea as dori să renunţ la mizeria in care sunt acum dar fara a.mi da demisia si totodată as dori să beneficiez de indemnizatia de somaj. Cum pot face acest lucru legal şi fără alte complicaţii.
Vă multumesc!
Se poate beneficia de somaj numai daca :
- c.i.m. inceteaza din motive neimputabile dvs
- aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii cererii la somaj.

Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din Legea nr.76/2002, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) si i), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin.3 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare; ....

Asadar, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj ...